ANASAYFA HAKKIMIZDA NASIL GİDİLİR ? PROGRAMLAR OTELLERİMİZ RESTAURANTLARIMIZ KISA FİLMLER İLETİŞİM
POLONYA HAKKINDA
 
 
 
RESİM GALERİSİ
POLONYA HAKKINDA
  Polonya Tarihi  
966
Prenslikler dönemi. Polonya’nın ilk krallarından I.Mieszko'nun Çek kızı Dobrawa ile evlenmesinin ardından Polonya Hıristiyanlığı kabul ediyor.

Ortaçağ

Nispeten sakin geçen yıllar. Belki de fırtına öncesi sessizlik. Orta Avrupa’nın ikinci Üniversitesi Krakow'da (Jagiellon Üniversitesi) kuruluyor–1364. Litvanya Prensi Jagiellon ile Polonya kraliçesi Jadwiga evleniyor ve resmen Polonya ile Litvanya birleşiyor -1365 ve böylece Polonya ile Türkiye komşu oluyor.

16.yy.

Gutenbergle beraber matbaa Polonya'ya geliyor. Entelektüel alanda ciddi bir hamle gerçekleşiyor. Mikolaj Kopernik, Batlamyus'un yanılgısını yıkan teorisini açıklıyor. Polonya “Zloty Wiek” - Altın Çağını yaşıyor. Demokrasi adına altın adım, 1573 ilk serbest seçimler, Kralı halk seçiyor.

17.yy.

1605'de başlayan “Potop”-Tufan adi verilen, Polonya'ya çok zarar veren İsveç saldırısı başlıyor. Rusya ile savaş ve ülke iyice zayıflıyor.1596 stratejik nedenlerle II. Zygmunt başkenti Krakow'dan Varşova’ya alıyor. 1673 (Hoçim Savaşı), Polonya ordusu Haçlı Ordusunun yardımıyla Hoçim'de Osmanlıyı yeniyor. 1683 Polonya tarihinin en büyük zaferi. II. Viyana kuşatmasını kiran III. Jan Sobieski Osmanlıya karşı zafer kazanıyor. Sonucunda Karlofça antlaşması imzalanıyor. Jan Sobieski bu başarılarını ödülünü 2 yıl sonra kral seçilerek alıyor.

18.yy.

1772–1793–1795... Arka arkaya tam 3 kez Polonya tarih sahnesinden siliniyor, Prusya, Avusturya ve Rusya arasında pay ediliyor. 146 yıl sürecek bir yok oluş yaşıyor. Osmanlı, en önemli dost. Polonya’nın yok olduğunu kabul etmeyen tek ülke.

19.yy.

Tarih sahnesinde olmayan Polonya, kendi ülkesinde bir prensliğe dönüşüyor ve her yönden bu adi geçen ülkelere bağlı şekilde varlığını sürdürüyor. Bağımsızlık için ayaklanmalar İstanbul’dan, Paris'ten idare ediliyor. Ruslara karşı savaş yine Osmanlı saflarından yapılıyor. Konstantyn Borzecki (Mustafa Celaleddin Pasa) Türklerin tarihini yazıyor ve Türk Milli Bilincini uyandırmaya çalışıyor. Atatürk onun için “Bu Polonyalı gerçek altından anıta layıktır” diyor.

20.yy.

1918, Versay Antlaşması ile Polonya yeniden siyasi bir varlık oluyor. Türkiye Cumhuriyeti'ni resmi olarak tanıyan ünlü Lozan Antlaşması’nın Avrupa devletlerince imzalanmasından bir gün önce, Türkiye Cumhuriyeti'ni ilk tanıyan Avrupa devleti, Polonya Cumhuriyetiydi.
1920, Polonya, Bolşeviklerin Bati Avrupa'ya girmelerini engelliyor.
1939, Polonya 4.paylaşımı yaşıyor. 1.Eylül günü Almanya Polonya'ya saldırıyor. Hükümet Paris'e taşınıyor.
1940'da Paris düşünce, hükümet Londra'dan temsil ediliyor.
1944, Sovyetler Polonya’yı Almanların elinden “kurtarıyor”.
1945, Yalta Antlaşmasıyla Sovyetler Polonya’yı tanıyor ve ülke komünist blokta yer alıyor.
1981, Dayanışma Sendikası ile Komünist yönetimin çekişmeleri neticesinde Ordu yönetime el koyuyor 1983'e kadar süren sıkıyönetim.
1978, II. Jan Paul Papa oluyor.
1989, Demokrasi Polonya'ya geri dönüyor.
1990, Polonya Serbest Piyasa Ekonomisiyle tanışıyor. “Solidarnosc” - Dayanışma Sendikasının Başkanı Lech Walesa cumhurbaşkanı seçiliyor.
1991, ilk demokratik serbest seçimler.
1993, son Sovyet askerleri de ülkeyi terk ediyor.
1994, Avrupa Birliği’ne resmi aday oluyor.
1995, Paradan 4 sıfır atılıyor.
1998, AB ile müzakerelerin başlaması.
1999, NATO üyeliği.  
2004, 1.Mayıs Polonya bir Avrupa Birliği tam üyesi.
PROGRAMLAR
 
 
 
OTELLERİMİZ
TURİSTİN REHBERİ
RESTAURANTLARIMIZ
NASIL GİDİLİR ?
HAVA DURUMU
ZİYARETÇİ DEFTERİ
ANKET FORMU
 
 

Tuna Travel Web Sitesi Türk Site Rehberi ve E-Firmalar Sitelerinde Yer Almaktadır.